PROJELER

ALBÜMLER

HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE AMAN YOK

09 Ağustos Çarşamba 2023

BAŞKAN DEMİRTAŞ HALKIMIZIN SAĞLIĞI HERŞEYDEN ÖNCE GELİR

ŞEHİR MERKEZİNDE HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNE AMAN YOK

TESPİT VE UYARI YAPILAN 12 AHIRIN FAALİYETLERİNE SON VERİLDİ

BAŞKAN DEMİRTAŞ HALKIMIZIN SAĞLIĞI HERŞEYDEN ÖNCE GELİR

İlkadım Belediyesi şehir merkezinde çevre ve insan sağlığını tehdit eder koşullarda büyük ve küçükbaş yetiştiriciliği yapan işletmelere yönelik denetim başlattı.Ekipler Araştırma Hastanesi yolu, Kıran, Tepecik Mahalleleri üzerinde insan ve çevre sağlığını tehdit eden ağıl benzeri alanların ve yol kenarı hayvan kesimi yapan işletmelerin tahliyesini istedi.

İlkadım Belediyesi, kentte çevre ve görüntü kirliliğine neden olan ahırlarla ilgili denetimlerini aralıksız sürdürüyor. 4 ekip 16 zabıta personelinin katılım gösterdiği denetimde çevre ve görüntü kirliliğine sebep olan ahır ve çiftlikleri bir bir tespit edildi. Ekiplerce yapılan denetimlerde, hayvansal atıkları çevreye saçan ve yeterli altyapısı bulunmayan 12 ahır ve çiftliğe gerekli cezai yaptırımlar uygulanarak tahliye yapmaları istendi.

“Denetimlerimizi sıkılaştıracağız”

Ekiplerin denetimlerine katılım sağlayan İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Şeref Sarı,” İlçemizde halkımızın sağlığını hiç sayan vatandaşlarımıza ihtar tutanakları düzenledik. Tanınan sürenin içerisinde ahır ve besi damlarını meskun mahal dışına çıkarmayan hayvan sahipleri hakkında tutanak düzenlenerek encümene sevk edildiği ve encümen tarafından verilen karar doğrultusunda haklarında yasal işlem başlattık. Denetimlerimizi sıkılaştırarak ilçemizde bu tür faaliyetlere geçit vermeyeceğiz” dedi.

“Halkımızın sağlığı her şeyden önce geliyor”

İnsan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen, görüntü ve çevre kirliliği yaratacak bu tür faaliyetlerin, ilgili kanunlar gereği meskun mahal ve mahalle aralarında yasaklandığı hatırlatan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Zabıta ekiplerimiz tarafından sürdürülen sıkı çalışmalar neticesinde tahliye işlemlerine aykırı hareket eden tüm ağıl sahiplerine ve işletmecilere gerekli cezai müeyyideleri uyguluyoruz. Hayvansal atıkların çevre kirliliğinin yanı sıra sıcak yaz aylarında koku yönünden de insan sağlığını da olumsuz etkiliyor. Hayvan sahiplerinin bu konuda daha duyarlı olmaları ve kanunlarda belirtilen şartları yerine getirmeleri istiyoruz. Halkın sağlığı söz konusu olan kentin temizliği ve modernliğin gerekliliği olan bu çalışmalara önümüzdeki günlerde de devam edeceğini kaydetti.

 

HABER FOTOĞRAFLARI

DİĞER HABERLER