PROJELER

ALBÜMLER

“ATEŞ OCAĞI” İLGİ ODAĞI OLDU

07 Haziran Çarşamba 2023

BİZ DOĞANIN VE ÇEVRENİN SAHİBİ DEĞİL BİR PARÇASIYIZ

ÇEVRE HAFTASI KUTLAMA ETKNİLİĞİNDE “ATEŞ OCAĞI” İLGİ ODAĞI OLDU

BAŞKAN DEMİRTAŞ BİZ DOĞANIN VE ÇEVRENİN SAHİBİ DEĞİL BİR PARÇASIYIZ

İLKADIM BELEDİYESİ STANDINA ÖĞRENCİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Türkiye Çevre Haftası çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı'nda Çevre Haftası Kutlama Töreni ve etkinliklerine katılım sağlayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş," Doğanın sahibi değil doğanın bir parçası olduğumuzu biz çocuklarımıza öğretmek durumundayız. O yüzden burada bugün Dünya Çevre Günü dolayısıyla yapılan bu etkinliği çok önemli buluyorum" dedi.

Türkiye Çevre Haftası çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı’nda birçok kurumun stant kurarak 'geri dönüşüm' ve 'sıfır atık' konusuna dikkat çektiği etkinlikte İlkadım Belediyesi’nin standında kurulan “Ateş Ocağı” görenleri hayran bıraktı. Güneş ısısını absorbe etme, yalıtım ve güneş enerjisi kullanımına örnek olan proje hakkında İlkadım Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Süleyman Tanrıseven Başkan Demirtaş’a bilgiler aktardı. İlgileri üzerine toplayan yenilebilir enerjiye dikkat çekmek adına tasarlanan proje ile Başkan Demirtaş kurulan düzenekte yumurta pişirdi ve standı ziyaret edenlere ikram etti. Etkinlik alanındaki stantları tek tek dolaşırken geri dönüşüm, bitkisel atık yağların dönüşümü, atıklardan yapılan eşyalar gibi pek çok konuda bilgileri öğretmen ve öğrencilerden alan Başkan Demirtaş,” Biz sadece doğa ve çevrenin bir parçasıyız. Doğa yok olursa biz de yok oluruz. İnsan nesli de kendi kendini tüketmeye doğru gidiyor, bu çok net. Bu yüzyılın başında dünyanın nüfusuna baktığımızda ve şu anki geldiği noktaya baktığınızda oradaki vahim durumu herkes görecektir. Atık miktarını, doğaya salınan sera gazlarını, denizlerin kirliliğini her şeyi artıran bir konu nüfus artışı. Nüfus artışıyla ve hele bu atıkla gidersek insan nesli zaten kendini yok edecek. Şu an da bunun önüne geçmenin yolu, farkındalık çalışmalarıdır. Doğanın sahibi değil doğanın bir parçası olduğumuzu biz çocuklarımıza öğretmek durumundayız. O yüzden burada bugün Dünya Çevre Günü dolayısıyla yapılan bu etkinliği çok önemli buluyorum" dedi.

“Çiçek ve fidanlar ilkadım’dan”

Gün boyu devam edecek programda Sema-Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atık malzemelerden yaptığı kıyafetleri sergilediği defile büyük beğeni toplarken İlkadım Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından üretilen çiçek ve fidanlar etkinlik alanına gelen vatandaşlara ücretsiz dağıtıldı.

 

DİĞER HABERLER