PROJELER

ALBÜMLER

PARK BAHÇELER EKİBİ PARKLARDA YEŞİL DOKUYU ÖNE ÇIKARIYOR

08 Mart Çarşamba 2023

YEŞİLLE BÜTÜNLEŞEN PARKLARIMIZ İLÇEMİZE AYRI BİR DEĞER KATIYOR

İLKADIM PARK BAHÇELER EKİBİ PARKLARDA YEŞİL DOKUYU ÖNE ÇIKARIYOR

BAŞKAN DEMİRTAŞ YEŞİLLE BÜTÜNLEŞEN PARKLARIMIZ İLÇEMİZE AYRI BİR DEĞER KATIYOR

İlkadım Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri mevsim şartlarına bağlı olarak yeşil dokunun daha sağlıklı gelişebilmesi için şehir genelinde ve parklarda  ağaç budama çalışmalarına başladı. Çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Başkan Demirtaş,” Yeşille bütünleşen, ilçeye değer katan parklarımızla vatandaşlarımızın nefes alabileceği, dinlenebileceği çok sayıda yeşil alanın olduğu bir ilçe haline dönüştürmeyi planlıyoruz” dedi.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından daha yeşil bir İlkadım için özellikle kent merkezinde bulunan park ve yeşil alanlarda yürütülen budama çalışmalarıyla birlikte; ağacın ömrünün uzatılması ve düzenli gelişiminin sağlanmasının yanı sıra, rüzgar ve fırtınalı havalarda tehlikeyi en aza indirmek, çiçeklenme miktarını ve kalitesini arttırmak, estetik görüntüsünün ve hastalıklara karşı direncinin yükseltmesi hedefleniyor. Eğitimli uzman personeller tarafından devam eden budama çalışmaları halkın ortak kullanımına açık tüm alanlarını bakımlı hale getirmek için şehir genelinde aralıksız olarak devam edecek. Ayrıca, budama çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ağaç dalları ve yapraklar gibi organik materyaller, belediye fidanlığında toplanarak oturma bank gurubu, tekniğine uygun kompost malzeme haline getirilerek daha sonra çevre düzenleme çalışmalarında kullanılıyor. Böylece hem doğal geri dönüşüm sistemine katkı sağlanıyor hem de budama artığı nakliyesi, depolama, yeni kompost alımı gibi maliyetlerin azalması sağlanıyor.

İlkadım’ı daha güzel hale getirmek ve parklarımıza daha estetik bir görünüm kazandırmak adına parklarımızın budama, çevre düzenlemesi ve tabelalarını değişimlerinin belirlenen program dahilinde tüm parklarımızda yapılacağını kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Malumdur ki bu aylar park ve bahçelerde bakım dönemleridir ve bu dönemde yapılacak çalışmalar yaz aylarında parkların daha verimli hale gelmesini sağlayacaktır. Bu doğrultuda park ve bahçeler personelimiz de yağışlı havaların ardından işe koyularak parklarımızda ağaç dikimi, budama ve bakım hizmeti gerçekleştiriyor. Ayrıca parklarımız için özel tasarımla hazırlanan renkli tabelalar parklarımıza ayrı bir hava, ayrı bir renk katıyor. İnşallah tüm parklarımızda, refüjlerde ve yeşil alanlarda bu çalışmalarımız devam edecek” dedi.

 

HABER FOTOĞRAFLARI

DİĞER HABERLER