PROJELER

ALBÜMLER

HEMŞEHRİ DERNEKLERİ FESTİVALİ İÇİN HAZIRLARI BAŞLADI

01 Eylül Perşembe 2022

HEMŞEHRİ DERNEKLERİMİZLE GÖNÜL BAĞIMIZ VAR

İLKADIM BELEDİYESİ HEMŞEHRİ DERNEKLERİ FESTİVALİ İÇİN HAZIRLARA BAŞLADI

BAŞKAN DEMİRTAŞ ŞEHRİN KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİ OLAN HEMŞEHRİ DERNEKLERİMİZLE GÖNÜL BAĞIMIZ VAR

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlçe halkını yöresel kültürle buluşturacak Hemşeri Dernekleri Festivali için hazırlıklara başladı. Bu kapsamda yapılması planlanan festivalin detaylarını konuşmak için dernek temsilcileriyle bir araya gelen Başkan Demirtaş,”İlçemizde yapacağımız bu etkinlikle farklı yörelerden gelen misafirlerle buluşma fırsatı bulacaklarını belirterek, “Festivalle bizi biz yapan bütün renkler, bütün sesler görünecek. Bizim sizlerle bir gönül bağımız var “ifadesini kullandı.

Kale Kafe’de şehrin kültürel zenginliği olan hemşehri derneklerini kahvaltı programında misafir eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, hemşehri derneklerinin önemine vurgu yaptı. Başkan Demirtaş,Hemşehri dernekleri, kuruldukları kentlere kültürel anlamda büyük zenginlikler katar. Aynı şekilde hemşehriler arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlar. Bu anlamda yerel yönetim olarak, bizler de hemşehri derneklerine önem veriyoruz. Bir önceki başkanlık döneminde 2013 yılında tüm hemşehri derneklerini içine alan ”Hemşehri Fuarı’nı” düzenledik. Sizlerinde görüş ve fikirlerinizi alarak daha kapsamlı bir festival yapmak istiyoruz. Biz her şeye rağmen direnerek birlik ve kardeşlik duygusunu oluşturacağız. Bu festivalde bizi biz yapan bütün renkler, bütün sesler gözüksün. O toprağın bereketi görünsün, birlikte bir şarkı dinlesin. Birlikte kendine dair olan bir ürününün anlatsın. Bizim yapacaklarımız belli, bizden ne istiyorsanız siz değerli dernek temsilcilerinin emrindeyiz”dedi.

Birçok derneğin, STK’ların stant kuracağı festivalde, yöresel kültürler İlkadım’da buluşacağını kaydeden Başkan Demirtaş, Katılan dernekler, kendi yöresinin geleneksel değerlerini, lezzetlerini stantlarına taşıyarak, yöresel müzik ve halk oyunlarını da sahneye taşıyacak. Ayrıca festivalde kurulan stantlarda gıda ürünlerinin yanı sıra el sanatı eserler de sergilenmesine yönelik imkanlarında sunulacağını kaydetti.

“Şehrin gelişmesi için herkes üzerine düşen görevi yapmalı”

Sivil toplum kuruluşlarının bir kentin toplumsal nabzını tutan en önemli unsurlar ve ortak karar mekanizmaları olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Demirtaş,” Bu kapsamda; ilçemizde bulunan dernek, vakıf, platform ve toplumsal yapılanmaların fikirleri çok değerli ve bizim için çok önemlidir. Toplum, her bireyin önce kendisini sonra da çevresini kalkındırması ile gelişir. Farklılıklarımız bizleri daha ileriye taşımak için iyi yönde kullanıldığında, tüm toplumun gelişmesine katkı sağlar. Şehrin kalkınması ve hak ettiği yere gelmesi için de herkes üstüne düşeni yapmalı. Farklılıkları harmanlayarak İlkadım’ın gelişimine katkı sağlamalı” ifadelerini kullandı.

“Hemşehri derneklerinin tek çatı altında olacağı proje hayata geçiyor”

Belediye çalışmaları ve yakın zamanda sosyal belediyecilik anlayışla ilçeye değer katacak olan Kimsesizler Evi, Hasta ve Refakatçi Evi, İlk Kule, Güneş Enerjisi Sistemi (GES) ve İlkadım Kart gibi projeleri anlatan Başkan Demirtaş,” Kentlerimize başka kentler ve bölgelerden gelenlerin kendi yöresel ve kültürel değerlerini yaşatmaya çalışan ancak, yaşanılan kentin sorunlarından uzaklaşan, hemşeriler oluşmasını doğru bulmuyorum. Bu dengenin iyi korunması gerek. Bu noktada yakın zamanda kentimizde faaliyetlerini sürdüren tüm hemşehri derneklerini tek çatı altında olacağı bir yapıyı ilçemize kazandırma gayreti içinde olacağız. Doğusuyla-batısıyla; kuzeyi ve güneyi ile ülkemizin zenginliğinin büyük şehirlerde harmanlanacağı şehirlerde şehir hayatı ile birlikte farklı kültürlerden gelen insanlarla da tanışama kaynaşma fırsatı yakalanacağını ifade etti.

 

 

DİĞER HABERLER