PROJELER

ALBÜMLER

ASBEST ZARALARI VE ÖNLEMLERİNE YÖNELİK SEMİNER VERİLDİ

25 Ağustos Perşembe 2022

BAŞKAN DEMİRTAŞ HER ÇALIŞANIMIZ BİZİM İÇİN AYRI BİR DEĞERDİR

İLKADIM PERSONELİNE ASBEST ZARALARI VE ÖNLEMLERİNE YÖNELİK SEMİNER VERİLDİ

TEDAVİSİ OLMAYAN ASBEST İÇİN TOZ MASKESİ TEK ÖNLEM

BAŞKAN DEMİRTAŞ HER ÇALIŞANIMIZ BİZİM İÇİN AYRI BİR DEĞERDİR

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Sağlık ve güvenlik için, çalışan arkadaşlarımızın eğitim seminerleri ile bilgilenmesi ve gerekli önlemlerini almasını istiyoruz. Çalışanlarımızın her biri bizim için ayrı ayrı bir değerdir” dedi.

İlkadım Belediyesi hizmet içi seminerler kapsamında Samsun Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü tarafından çalışan personele yönelik asbest maddesinin kullanım alanları, zararları ve bu maddenin etkilerinden korunma yöntemleri üzerine seminer düzenlendi.

Belediye Konferans Salon’unda düzenlenen seminere, Asbest Söküm Uzmanı Hasan Şanlıer, Atakum Kent Konseyi Çevre Komisyonun da görevli M.Emin Yaşar Yıkım İşleri, Zabıta, Çevre Koruma, Yapı Kontrol Müdürlüğü personelleri katılım sağladı.

“Asbest için toz maskesi kullanmalı”

Asbest Söküm Uzmanı Hasan Şanlıer tarafından seminere katılanlara Asbest Maddesinin Zararları ve Korunma Yöntemleri’ konusunda bilgilendirme yaptı.Yaklaşık 1saat süren seminerde katılımcılara Asbest vücuda alındıktan 5-20 yıl içinde etkin olduğunu ve dünyada 3.000.000 ton asbest kullanıldığa dikkat çeken Şanlıer,” Asbest, gerilme direncinin yüksek oluşu, ısıyı çok geçirmemesi ve kimyasallara karşı göreceli dirençli oluşu nedeniyle sanayide yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Özellikle yalıtım sağlamak için içerik malzemesi olarak çatı izolasyonlarına, zemin kaplamalarına, boru hattı izolasyonlarına, şehir şebeke hatlarına, tavan malzemelerine, conta ve balata gibi malzemelere karıştırılarak kullanılan Asbest (Amyant), doğada bulunan bir silikat minerali türüdür.Asbest sadece solunum yoluyla vücuda girdiğinde Akciğer kanserleri ve az da olsa larenks ve sindirim organı kanserleri yol açıyor. Kanserojen olan sigara ve asbest birlikte olduğu zaman insan sağlığı için çok tehlikeli bir minarel olabilmektedir. Malesef Asbeste bağlı olarak meydana gelen hastalıklarda tedavisi söz konusu değildir. Söküm, yıkım, tamir, bakım işlerinde alınacak olan önlem ise Asbest için üretilmiş toz maskeleri kullanılmalıdır” dedi.

“Çalışanlarımız her biri bizim için bir değer”

Kurumumuzda görev yapan çalışanlarımızın iş sağlığı ve iş güvenliği  çok yakından ilgileniyoruz diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,”İlkadım olarak çok büyük bir aileyiz. Bizim için önce güvenlik geliyor. Güvenlik de beraberinde iş ve işçi sağlığını getiriyor. Gelişen ülkelerde iş güvenliğine son derece önem veriliyor. Bu konuda insan için, çalışan arkadaşlarımız eğitim seminerleri ile bilgilenmesi ve gerekli önlemlerini almasını istiyoruz. Çalışanlarımızın her biri bizim için ayrı ayrı bir değerdir. Asbest gibi çok önemli ve tehlikeli olan bu konuda bizleri bilgilendiren ve bizlere eğitim veren Asbest Söküm Uzmanı Hasan Şanlıer’e, Atakum Kent Konseyi Çevre Komisyonun da görevli M.Emin Yaşar’a kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

HABER FOTOĞRAFLARI

DİĞER HABERLER